Groszki pieką chleb

19 maja 2022r. Grupa Groszków wybrała się na wycieczkę do Zaboru Wielkiego . Celem wycieczki było upiec własnoręcznie chleb na naturalnym zakwasie.

Na miejscu powitała nas Pani Beata, która przedstawiła mam cel naszego spotkania. Po czym wszyscy udali się do pomieszczenia, gdzie dokładnie umyliśmy ręce, następnie przesiewaliśmy mąkę, aby ją napowietrzyć potem wyrabialiśmy ciasto i dodawaliśmy poszczególne składniki. Po czym ciasto odłożyliśmy do wyrośnięcia.

W czasie, gdy ciasto rosło pani Beatka zaprosiła nas do pomieszczenia z alpakami. Tam dowiedzieliśmy wiele ciekawych rzeczy o alpakach. Mogliśmy własnoręcznie czesać wełnę – czyli ręcznie gręplowaliśmy, przędliśmy na wrzecionie, a następnie na kołowrotku.

Kiedy ciasto wyrosło zabraliśmy się do samodzielnego formowania swoich chlebków i ozdabiania ich dynią, sezamem, ziarnami słonecznika i czarnuszki. Gotowe, niepowtarzalne bochenki układaliśmy na liście chrzanu, które następnie pani Beatka wkładała specjalną łyżką do pieca chlebowego, aby upiekły się. My w tym czasie spędzaliśmy czas na karmieniu alpak marchewkami i kur zieloną trawą. Nie lada atrakcją było poznanie przedmiotów domowego żytku, których używały nasze prababcie .

Niestety, wszystko, co dobre kiedyś się kończy i nadszedł czas, gdy musieliśmy wracać do przedszkola. Pięknie podziękowaliśmy pani Beatce, dzięki której mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa, poznać życie i mowę ciała alpak oraz poznać przedmioty domowego użytku używane dawno temu tj. tarkę do prania, żelazko z duszą, drewnianą wannę do mycia.

Na koniec pani Beatka obdarowała dzieci lizakami, małymi, drewnianymi alpakami oraz zapakowanymi w torebki chlebkami.