default_mobilelogo

Program „Mali Wspaniali”

     Sport może wzbogacać życie dzieci o wiele bardziej, aniżeli wzbogaca dorosłych. Największą różnicą jest to, że kiedy dzieci zaczną uczestniczyć w sporcie w młodym wieku, są one znacznie bardziej skłonne do pozostania aktywnymi, gdy dorosną. Dzieci w swej naturze, są naturalnie aktywne, a czas spędzony w przedszkolu oferuje wiele możliwości, aby spożytkować swoją energię   w wychowanie fizyczne, czy sport. W rzeczywistości wysokiej jakości lekcje wychowana fizycznego są jedną z najlepszych sposobów odwracania obecnej tendencji otyłości u nastolatków. Możliwość uczestnictwa i rozwijania miłości do sportu i aktywności fizycznej ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia ich długotrwałej przyjemności z jego uprawiania.

    „Mali Wspaniali” to program ogólnorozwojowy dla dzieci przedszkolnych, który został stworzony w 2008r. przez grupę pasjonatów oraz zawodników karate. Ambasadorem programu jest Anna Lewandowska, medalistka mistrzostw świata i Europy w karate .

     Celem  programu  jest wspomaganie ogólnego rozwoju oraz sprawności umysłowej i ruchowej dziecka, a także działania profilaktyczne w zakresie wad postawy. Zajęcia odbywają się na podstawie autorskiego programu, przygotowanego z wiedzą zdobytą podczas studiów oraz wielu szkoleń metodycznych, a także dzięki doświadczeniom kadry pedagogicznej w wieloletniej pracy z dziećmi.

     Również tym programem, po raz kolejny w naszym przedszkolu  zostały objęte dzieci  5 i 6 letnie. Zajęcia były prowadzone przez panią Małgorzatę Reduch, instruktorkę wychowania fizycznego, raz w tygodniu w sali gimnastycznej „Radosna Szkoła”. Rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe to stałe punkty zajęć. W formie testu sprawności dzieci były badane pod kątem czterech cech: sprawności, szybkości, zwinności oraz siły. Dzieci  za udział w programie  otrzymały medale i dyplom. 

Dziękujemy Pani Małgosi za niezapomniane, sportowe chwile i super zabawę.

Tak dzieci z grupy „Biedronki" świętowały zakończenie roku przedszkolnego.

Dziękujemy Pani Sylwii, mamie Leny za zakup kolorowych i smacznych lodów.

Po degustacji smakołyków były następne atrakcje uwielbiane przez dzieci -

puszczanie baniek mydlanych i zabawy na placu zabaw.   

To były super atrakcje przypominające nam zbliżające się wakacje!

        13 czerwca Misie i Jagody pojechały na wycieczkę edukacyjną do Szklarskiej Poręby. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie i poznanie ciekawostek turystyczno krajoznawczych w Karkonoszach. Po przyjeździe zwiedziliśmy Leśną Hutę Szkła, gdzie dzieci zobaczyły jak od wieków pracowali karkonoscy hutnicy, którzy obecnie na oczach widzów wykonują ręcznie formowane szkła barwione w masie.  Używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglarskich. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklanego. Pani Jola miała okazję z pomocą hutnika wykonać szklany kwiat, który dostała na pamiątkę do domu. Rodzice obecni na wycieczce zadbali o szklane pamiątki dla każdego dziecka; wszyscy otrzymali słonie mające przynosić szczęście. Dzieci na warsztatach pod okiem instruktora wypróbowały swoje zdolności artystyczne. Stworzyły biżuterię, która stała się oryginalną niepowtarzalną pamiątką ze Szklarskiej Poręby. Następnym punktem wycieczki był spacer do  Wodospadu Szklarki. Szliśmy z biegiem rzeki Szklarka. Przejście nie jest zbytnio męczące, ale za to obfituje w piękne widoki. Na końcu przy wodospadzie był krótki odpoczynek i ……. powrót do domu.                                                                                                                        

Karkonoski Park Narodowy, las , rzeka, bliski kontakt z przyrodą to górskie atrakcje, które warto było zobaczyć i wspólnie na zakończenie nauki w przedszkolu przeżyć.

 

 

W czwartek  27 czerwca odbyła się w naszym przedszkolu  Spartakiada Przedszkolaków. W sportowych zawodach wystartowały wszystkie  obecnie w tym dniu  przedszkolaki.  

Celem zawodów było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, zachęcanie do aktywności ruchowej dzieci, wzmacnianie wiary dziecka we własne siły oraz przygotowanie dzieci do przeżywania sukcesu i skutecznego radzenia sobie z porażkami. Wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego oraz dostarczenie dzieciom radości.

Poszczególne zadania, które miały wykonać drużyny, wymagały od zawodników zwinności, skoczności i szybkości. Ważna była również umiejętność współpracy w zespole.

Dzieci radziły sobie znakomicie we wszystkich konkurencjach, a nauczyciele  żarliwie kibicowali wszystkim. Nad prawidłowym przebiegiem spartakiady  i zasadami fair play czuwali organizatorzy p. Ewa i p. Mateusz oraz poszczególni nauczyciele obecni w tym czasie na zawodach.

Wszyscy uczestnicy spartakiady otrzymali pamiątkowe medale .

Po ciężkich zmaganiach zawodnicy zostali zaproszeni na pyszny wieloowocowy sok i ciastka.

 

Grupa Stokrotki 10.06 wyjechała na wycieczkę do Wrocławia .Miejscem docelowym było„ Kolejkowo”- największa w Europie makieta tego typu, pokazująca charakterystyczne miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska. Wyjazd był niecodzienny, albowiem dzieci podróżowały pociągiem i tramwajem, co dla niektórych dzieci stanowiło dużą atrakcję, gdyż tymi środkami transportu podróżowały pierwszy raz. Wycieczka dostarczyła mnóstwo niecodziennych doznań i przeżyć: dzieci obejrzały Wrocław w miniaturze, poznały różne środki transportu a także zobaczyły wiele ciekawych miejsc we Wrocławiu, m.in.: Dworzec Główny PKP, Teatr Kapitol, gmach Filharmonii Wrocławskiej, fontannę przy budynku dawnego Dworca Świebodzkiego. Nie był to jednak koniec atrakcji- na zakończenie wycieczki, dzieci – zmęczone, ale zadowolone – zjadły pyszne ,kolorowe lody!

W radosnej atmosferze i bardzo zadowoleni wróciliśmy do Przedszkola – cali i zdrowi.

„My  lubimy  takie  bajki,

które  dobrze  kończą się…”

 

8 maja jest Dzień Bibliotekarza….  i  dlatego  dzieci  z  grupy  „ Biedronki”     i „Jeżyki” poszły do szkolnej  biblioteki  na  spotkanie  z  panią  bibliotekarką.  W tym roku szkolnym systematycznie raz w tygodniu spotykamy się z panią Alą, która przychodzi do przedszkola i czyta nam bajki, baśnie i legendy,  bardzo często prezentuje  je nam  metodą  „ Kamishibai”.  Z okazji święta bibliotekarza my poszliśmy do szkolnej biblioteki  do pani Ali. Dzieci zobaczyły jak wygląda biblioteka  -  niektóre  były  w bibliotece po raz pierwszy. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o księgozbiorze  - pokazała jak są ułożone  książki  tzn. nie  alfabetycznie tylko tematycznie. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można wypożyczyć książkę z biblioteki ; przypomniała o „prośbie” książki  czyli o konieczności szanowania książek. Następnie przeczytała dzieciom bajkę którą później  wspólnie omówiły.  Na zakończenie dzieci wręczyły pani Ali okolicznościowe upominki i zostały poczęstowane cukierkami. Wszyscy zadowoleni wrócili do sal i już czekamy na kolejne spotkanie  z  panią  Alą  i  nową  bajką  -  no  bo  my  lubimy  bajki…….   

 

W maju strażacy obchodzą Dzień Strażaka – przedszkolaki wiedzą i pamiętają o tym dniu  i  tradycyjnie z tej okazji  spotykają się ze strażakami. W tym roku  „Biedronki” i „ Jeżyki” w połowie maja poszły do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miękini na spotkanie ze strażakami. Przedszkolaki mogły porozmawiać ze strażakami, dowiedziały się o niebezpiecznej pracy strażaków, otrzymały odpowiedzi na zadawane przez nie pytania. Same też opisywały cechy odważnych ludzi. Dzieci oglądały wyposażenie remizy i wozów strażackich, z dużym zainteresowaniem słuchały dzielnych strażaków. Przedszkolaki mogły zobaczyć specjalistyczny sprzęt przeznaczony do różnych akcji np. używany podczas wypadków, w czasie powodzi oraz do gaszenia pożarów. Dzieci chętnie przymierzały strażacki hełm, z podziwem patrzyły na  pozostałe  części ubioru strażackiego oraz wyposażenie, które każdy strażak musi mieć. Wszyscy z ochotą  „polewali”  wodą  z  „ sikawki” a  największą radość sprawiło im  słuchanie  różnych sygnałów i siedzenie za kierownicą  strażackiego pojazdu. Na zakończenie dzieci wręczyły strażakom okolicznościowe upominki złożyły życzenia z okazji Dnia Strażaka  i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. 


W maju odbył  się ostatni w tym roku przedszkolnym koncert muzyczny zatytułowany „ Szewczyk Dratewka, Lajkonik ,hejnał krakowski”. W koncercie wykorzystano gitarę , klarnet i syntezator. Dzięki tym instrumentom dzieci mogły wysłuchać słowno - muzycznej legendy o dzielnym szewczyku, który zabił smoka żyjącego w Krakowie; dowiedzieć się jak wygląda Lajkonik  oraz dlaczego hejnał krakowski w połowie został przerwany.

W trakcie przedstawienia artyści byli ubrani w stroje krakowskie . Ludmiła z grupy Misie zatańczyła brawurowo a krakowiaka,  a Maciek z Jagód był wspaniałym Lajkonikiem. Dzieci tańczyły i śpiewały krakowiaki wspólnie z prowadzącą.

Spotkania dzieci z muzyką artystyczną zawsze wprowadzają je w świat piękna, pasji oraz sztuki. Dzieci poznają różnorodność muzyki, instrumentów, śpiewu stają się wrażliwsze na otaczający nas świat.

 

„Biedronki”  i  „ Jeżyki”  jadą  na wycieczkę…..

     

         W  pierwszych  dniach  czerwca  dzieci  z  grup: „ Biedronki”  i „ Jeżyki” pojechały autokarem na wycieczkę  do  Młyna w Zawadce . Przedszkolaki  zapoznały się z pracą nieczynnego dziś młyna. Zobaczyły jakie maszyny tam pracowały,  poznały różne rodzaje zbóż, mogły nawet zobaczyć wiekowe koło, które było częścią dawnych żaren do mielenia. Po zwiedzeniu młyna „ Biedronki” i „ Jeżyki”  zostały zaproszone na degustację domowego chleba z konfiturami.  Następnie dzieci przeszły na bardzo atrakcyjny plac zabaw, gdzie były przygotowane różnorodne stanowiska. Przedszkolaki rzucały podkową do celu, jeździły na „Tyrolce”, pokonywały zróżnicowany tor przeszkód, były wyścigi „Kto pierwszy? ”  w nagrodę za świetnie wykonane zadania dzieci miały do dyspozycji  dmuchany zamek. Nie zabrakło też dyskoteki „na klepisku” pod ogromną wiatą.  Z apetytem zajadały upieczone kiełbaski  oraz  owoce . Nasza  wycieczka była bardzo udana:  dopisała nam pogoda, bawili się z nami profesjonalni animatorzy, gościli nas bardzo sympatyczni gospodarze, którzy zadbali o różnorodne atrakcje i bardzo interesująco oprowadzili nas po młynie. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola a zadowolone przedszkolaki pytały kiedy znów pojedziemy do Zawadki.

 

Czerwiec to miesiąc, w którym najstarsze grupy żegnają Przedszkole. Grupy : Misie i Jagody pożegnanie swoje miały 12.06.2019r  w Samorządowym Ośrodku Kultury, zaś grupa Stokrotki żegnała się z Przedszkolem 17.06.2019 roku w swojej sali w Publicznym Przedszkolu w Miękini. Dzieci ze swoimi Paniami przygotowały krótki program artystyczny i pożegnały wszystkich , którzy umilali ich czas w przedszkolu i przygotowywali do pójścia do szkoły. Ale to nie wszystko! Młodsze grupy też postanowiły pożegnać swoich starszych kolegów, co uczyniły 19.06.2019 r. Wszystkie przedszkolaki zebrały się w tym dniu na holu przedszkolnym i pięknie – wierszami, tańcami i piosenkami- pożegnały starszych kolegów, prosząc, aby nie było im smutno, bo przecież zawsze mogą nas odwiedzić . Uroczystość zakończyła się przemówieniem Pani wicedyrektor, która  wszystkim przedszkolakom życzyła słonecznych, bezpiecznych i udanych wakacji.

    

Bezpieczeństwo przedszkolaków - spotkanie z policjantem

 

 

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej zdążyli zagościć u nas jeszcze przed wakacjami. Spotkanie z policjantami było zorganizowane dla rodziców naszych kochanych przedszkolaków i miało charakter pogadanki profilaktycznej nt.

- „Zagrożeń i profilaktyki bezpieczeństwa fizycznego oraz cyfrowego przedszkolaków”.

- „Bezpieczeństwa na wakacjach”.

Celem spotkania było poszerzenie wiedzy rodziców dot. zagrożeń małego dziecka, a także sposobów jego ochrony i zabezpieczenia zarówno podczas wakacji, urlopu i weekendów, jak również w czasie wolnym podczas trwającego roku szkolnego. Wszystkie udzielone rady i przestrogi były bardzo pomocne i wartościowe. Mamy nadzieję, że przydadzą się w nadchodzącym czasie.

 

Serdecznie dziękujemy rodzicom za liczne przybycie, a policjantom z KPP w Środzie Śląskiej za pomyślną współpracę!

           Z olbrzymią satysfakcją pragniemy podzielić się z Wami swoimi wrażeniami ze zorganizowanego w naszym przedszkolu dla dzieci Dnia Dziecka. Zadbaliśmy o to, aby ten dzień był radosny i różnił się od każdego innego, spędzonego przez dzieci w przedszkolu. Wszystkie przygotowane przez nas atrakcje odbywały się 31 maja 2019 r. już od godziny 10.00. Pierwszą niespodzianką był Kabaret, przygotowany przez personel przedszkola. Panie wcieliły się w postaci  z Kopciuszka, następnie zabawa przeniosła się na przedszkolny plac zabaw, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno starszych jak i młodszych, ponieważ czekała tam na nich Myszka Mini, wata cukrowa, soczki, ciasto drożdżowe, owoce, bańki mydlane, balony, z których mama dwójki dzieci z przedszkola, robiła przeróżne rzeczy, które rozdawała potem dzieciom. Na koniec wszyscy dostali jeszcze słodkie niespodzianki .

Dzieci po zakończeniu uroczystości były bardzo zadowolenie i szczęśliwe.

      Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy uatrakcyjnili nam nasze święto. Pani Honorata Dulska której dziełem była przepyszna wata cukrowa, pani Justyna Polatowska, która zakupiła wszystkim dzieciom balony z których to powstawały przeróżne zwierzaki-baloniaki, pani Agata Adamus, która użyczyła nam stroju Myszki Mini oraz pan Kamil Babik, który był sponsorem zakupionego do przedszkola sprzętu grającego.

 

Wprowadzono zmiany w regulaminie rekrutacji oraz statucie przedszkola.

Aktualne dokumenty są w zakładce STATUT I REGULAMINY

Rodzicu !!!

szanuj mnie, żebym szanowała innych

wybaczaj, żebym umiała wybaczać

słuchaj, żebym umiała słuchać

nie bij, żebym nie biła

nie poniżaj, żebym nie poniżała

rozmawiaj ze mną, żebym umiała rozmawiać

nie wyśmiewaj

nie obrażaj

nie lekceważ

kochaj mnie, żebym umiała kochać

uczę się życia od Ciebie.

 

 

Przedszkole jest pierwszą instytucją, w której dziecko nabywa kompetencje społeczne. W atmosferze spokoju i akceptacji poznaje własne prawa i reguły życia w grupie. Wiek przedszkolny jest okresem intensywnego rozwoju psychofizycznego dzieci. W tym czasie kształtują się pierwsze postawy moralne , nawyki mające wpływ na przyszłe życie. Dzieci uczą się odróżniania dobra od złego, wartościowania zachowań własnych i kolegów, poznają reguły w grupie. Przedszkole tworzy takie warunki aby dzieci mogły doświadczać, co dobre dla nich samych i dla ich otoczenia, aby nabyły takie kompetencje społeczno- moralne, które umożliwią im funkcjonowanie w szerszej społeczności. Przedszkole dba tez o to aby wychowankowie mieli świadomość istnienie własnych praw. Ogromną rolę w uświadamianiu praw i obowiązków odgrywa nauczyciel. Istnieje stała potrzeba uświadamiania dzieciom, jak również ludziom dorosłym praw dziecka.
Dorośli doskonale znają swoje prawa, niejednokrotnie zapominają o tym, że również i dzieci będąc częścią społeczeństwa mogą korzystać ze swoich praw zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konwencji Praw Dziecka. W przedszkolu , gdzie prawa dziecka są priorytetem, dba się szczególnie o ich przestrzeganie, a także wyposażanie dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności, związane z tymi prawami . Niejednokrotnie w przedszkolu dziecko zdobywa pierwsze informacje dotyczące praw dziecka, uczy się poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszania praw własnych . Im wcześniej dziecko styka się z wyższymi wartościami takimi, jak: sprawiedliwość, tolerancja, poszanowanie godności i wolności innych, tym łatwiej i szybciej zdobędzie umiejętności społeczno - moralne.
Od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieciom ich prawa. W przedszkolu można wprowadzić dzieci w świat wartości uniwersalnych , w tym także w świat jego praw, w codziennej działalności dziecka , wykorzystując naturalne sytuacje. Niezastąpioną okażę się literatura dziecięca, która bawiąc dzieci jednocześnie je uczy. Wykorzystanie metod aktywizujących w planowaniu sytuacji edukacyjnych , pozwoli przedszkolakom zdobywać doświadczenia i kompetencje społeczno- moralne oraz nabywać wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości praw dzieci. Należy umożliwić dzieciom wyrażanie siebie, własnych uczuć, myśli w różnych formach ekspresji. Odpowiednia atmosfera i klimat wychowawczy wspomogą dzieci w poznaniu swoich praw , jak również respektowaniu praw innych. Należy też pamiętać o ujednoliceniu oddziaływań przedszkola ze środowiskiem rodzinnym. Wyniesione z domu rodzinnego doświadczenia mogą pomóc lub utrudnić realizację edukacji praw dzieci, dlatego tak istotne jest współdziałanie z rodzicami .

W naszym przedszkolu w ostatnim tygodniu dzieci poznawały swoje prawa i na koniec tygodnia zebrani wszyscy w przedszkolnym holu dzieliliśmy się zdobytą wiedzą.