default_mobilelogo

Zabawy rozwijające wyobraźnię w doświadczeniach.

 

       Eksperymenty dają dzieciom dużo radości, zabawy, są świetnym pomysłem na spędzenie czasu z rodzicami i rodzeństwem. Co najważniejsze, mają wartość edukacyjną. Zobaczcie kilka propozycji eksperymentów, które można wykonać w domu w tym trudnym dla nas okresie.

       W wielu doświadczenie będzie potrzebny barwnik. Nie wszyscy mają w domu barwniki spożywcze, podajemy więc bardzo prosty sposób na jego uzyskanie:

       Do kubka nalewamy ciepłej wody i wkładamy do niej kolorową bibułę. Po kilku minutach będziemy mieć różne kolorowe barwniki. Nie są one tak mocne jak spożywczy, jednak kolory będą odpowiednie do eksperymentów.

 

TĘCZA Z CUKIERKÓW

Potrzebne będą:

  • jedno opakowanie cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek,
  • duży talerz najlepiej biały,
  • wodę w temperaturze pokojowej.

       Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrażenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów, czy nawet na lekcje angielskiego. Można przy nim omówić zalety zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie. Ten eksperyment możemy wykonać dodając mleko zamiast wody. Kolorowej zabawy!

 

MIESZANIE KOLORÓW

Potrzebne będą:

  • naczynie – słoik,
  • woda,
  • oliwa,
  • barwnik spożywczy.

       Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją barwnikiem. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce.

 

WĘDRUJĄCA WODA

Potrzebne będą:

  • 6 przezroczystych szklanek lub kubków podobnej wielkości,
  • barwnik spożywczy,
  • papierowy ręcznik.

       Naczynia ustawiamy obok siebie. Co drugi kubek wypełniamy wodą i dodajemy do niej barwnik. Ręcznik papierowy przedzieramy na pół a następnie składamy by uzyskać pasek. Oba powstałe paski papieru zanurzamy jedną stroną w barwnikach a drugą w pustym kubku. Już po chwili możemy zaobserwować pojawiającą się na paskach papieru kolorową wilgoć. Po kilku minutach papier jest cały mokry i przechodzi do drugiej szklanki. Po około godzinie pojawia się kolorowa woda w pustych dotychczas kubkach. Po kilku godzinach poziom wody w naczyniach wyrównuje się i papier zabarwia się na kolory barwników.  W papierze znajdują się kapilary, które służą do transportu wody. Zjawisko jest niezwykle widowiskowe i długotrwałe.

 

Nauczyciele świetlicy: M. Hojło, M. Osiecka, D. Pstrowska