default_mobilelogo

Drodzy Rodzice,


 dwa tygodnie w domu ze swoimi pociechami to długi czas, w którym pomysły na zabawę mogą się wyczerpać. Przesyłam kilka inspiracji do zabaw sensorycznych, które nie tylko będą rozwijały mózg Waszego dziecka, ale także sprawią, że jako rodzice zyskacie przynajmniej jedną godzinę na to, aby spokojnie napić się kawy i zrelaksować. A jak powszechnie wiadomo, szczęśliwy i spokojny rodzic to pogodne i zadowolone dziecko! Większość składników na masy sensoryczne każdy z Państwa powinien znaleźć w swoich zapasach w domu. Warto przygotować dużą miskę i rozłożyć na podłodze jakąś folię dla zabezpieczenia (będzie później mniej sprzątania).


 1) Ciecz Newtonowska (Składniki: mąka ziemniaczana, zimna woda w proporcjach 2:1 z przewagą mąki)- szybkie wkładanie ręki do cieczy powoduje opór, kiedy chwycimy ją w dłonie i zgnieciemy powinna powstać kulka, kiedy rozluźnimy palce kulka powinna przelewać się przez palce. Ciecz Newtonowska ma właściwości bagna, włożenie przedmiotów do niej i szarpanie za nie powoduje, że ciecz jeszcze bardziej je trzyma, wyciągnąć przedmioty można tylko wykonując powolne ruchy.


 2) Piankolina lub Domowy Śnieg (Składniki: Pianka do golenia, mąka ziemniaczana, proporcje zależą niestety od właściwości pianki do golenia, trzeba stopniowo dodawać mąkę i sprawdzać lepkość)- z takiej masy można lepić bałwana, kulki śniegowe, używać foremek do piasku, pod naciskiem masa powinna się kruszyć i rozpadać tak, jak śnieg.


 3) Domowy piasek kinetyczny (Składniki: 4 szkl. mąki kukurydzianej lub pszennej, 0.5szkl. Oliwki dla dzieci ewentualnie oleju)- z piasku można tworzyć budowle, rysować w nim palcami, lepić piaskowe kule,ugniatać go,  bawić się foremkami, przesypywać go do różnych naczyń.


 4) Domowa ciastolina/pucholina (Składniki na masę nr 1: 8 łyżek mąki ziemniaczanej, 5 łyżek balsamu do ciała; Składniki na masę nr 2: 8 łyżek mąki ziemniaczanej, 5 łyżek żelu pod prysznic, ewentualnie barwnik spożywczy)- taka ciastolina jest puszysta, ale przypomina swoimi właściwościami nieco inteligentną plastelinę lub masę typu slime. Można ją rozrywać, ale powinna być też rozciągliwa.
 
Życzę udanej zabawy i pozdrawiam,
Małgorzata Bielat-Nowacka - psycholog